Jubileusz 100-lecia Adwokatury. Szansa czy jeszcze jedna niepotrzebna rocznica?

Rok 2018 to czas, w którym Adwokatura obchodzi rocznicę 100- lecia swojego powstania w niepodległym Państwie Polski. Rocznica na pewno godna nie tylko „odnotowania” ale również godnego uczczenia.

Nie zgadzam się z tymi głosami wydobywającymi się co raz z naszego środowiska, że ten jubileusz to tylko pretekst dla samorządu aby „zmarnotrawić” adwokackie składki.

Niektórzy twierdzą, że nawet piękna historia i tradycja (nie mylić z imieniem dziecka) w zasadzie nic już w dzisiejszych czasach nie znaczy a dla naszych klientów szczególnie. Więc po co marnować kasę? Nie zgadzam się z takim rozumowaniem. Nie zgadzam się bo gdyby takie wartości były nic nie znaczące to wielkie firmy zarówno ogólnoświatowe jak i polskie nie podkreślałby tak ochoczo daty swojego powstania jako elementu budowania swojej strategi marketingowej i podkreślania znaczenia marki. Zgadzam się natomiast, że historia i tradycja choć to istotne „wartości dodane” to jednak nie mogą stanowić jedynej podstawy profesjonalnie budowanej strategii wizerunkowo-marketingowej.

A nasz wizerunek AD 2018 jest taki jak pewien koń –„ każdy widzi jaki jest”.

Lata zaniedbań na „na tym „odcinku” ze strony samorządu ale też powiedzmy to sobie szczerze nasz „udział” w wielu nagłośnionych medialnie „aferach” zrobiło swoje.

To spowodowało, że obecnie nikt, zarówno świat polityki jak i społeczeństwo nie będzie chciało „umierać za Adwokaturę” Pierwsi traktują nas jak „gorący kartofel”, który może przynieść więcej problemów niż pożytku a zwykli ludzie nie staną za nami murem bo nie widzą jakiegoś wyraźnego ku temu powodu. Koło się zamyka i stąd mamy taki wizerunek i taką pozycję społeczną jaką mamy. Czy da się to zmienić? Na pewno tak ale nie od razu. To proces długi i wymagający wspólnej solidarnej pracy ze strony nas wszystkich oraz mądrego i profesjonalnego działania samorządu wszystkich szczebli.

Naszym krakowskim pomysłem na odbudowę utraconych pozycji powinna być próba odzyskania zaufania społecznego. Stanie się to wtedy gdy społeczeństwo uświadomi sobie, że adwokaci są im potrzebni i ważni w funkcjonowaniu demokratycznego państwa.

Dlatego zastanawiając się jak godnie uczcić Jubileusz i jak przy przy tym zrobić coś dla poprawy wizerunku powstał w Krakowskiej Izbie Adwokackiej projekt „100 zmian w prawie na 100-lecie Adwokatury”. Efektem finalnym byłoby przekazanie gotowych projektów ustawodawcy oraz organom posiadającym inicjatywę ustawodawczą.

Pomysł zakłada, że przez najbliższy rok adwokaci i aplikanci zaproponują 100 pomysłów na zmianę przepisów prawa ale nie tego dotyczącego nas czy samorządu ale mających wpływ na poprawę szeroko rozumianej sytuacji „zwykłych ludzi”.

Gdy Oni zrozumieją, że adwokaci o nich myślą i pro bono chcą coś dla nich zrobić coś co mogłoby poprawić ich funkcjonowanie w społeczeństwie to może to być pierwszy, jakże ważny krok w kierunku odbudowy pozycji Adwokatury.

Dlatego zapraszam wszystkich zarówno adwokatów jak i aplikantów do włączenia się w ten projekt. Zapraszam na stronę www.100na100lecie.pl

Poprzez tą stronę będziemy zbierać pomysły i komunikować się z Państwem.

Na stronie tej będzie też prowadzony BLOG. Zapraszam do publikowania na nim wszystkich, którzy chcą wziąć udział w dyskusji o przyszłości Adwokatury.

Parafrazując słowa JFK: „ nie pytaj co Adwokatura może zrobić dla ciebie, zapytaj co Ty możesz dla niej zrobić”.

adw. Paweł Gieras

FacebookTwitter